Aktuality‎ > ‎

Soustředění žen Rugby clubu Sedlčany na Šumavě a úvodní dva turnaje 1. série žen v nové sezoně.

přidáno: 11. 9. 2016 14:00, autor: Neznámý uživatel
Ve dnech 20. - 26. srpna 2016 se v Hartmanicích na Šumavě sjelo okolo 30 sportovců včetně trenérského sboru na letní soustředění stále populárnějšího sportu u nás. Řeč je o ragby, které v letošním roce slavilo svůj velký návrat na letní olympijské hry ve své sedmičkové variantě. V Hartmanicích bylo soustředění o to zajímavější, že většinu jeho účastníků tvořily mladé dívky a ženy, pro které je tento tvrdý, ovšem velice férový sport jejich velkým koníčkem. Na soustředění nechyběla děvčata hrající za „Krasoňky“ z Rugby clubu Sedlčany, jak si tyto milé dámy nechávají říkat, a to společně se začínajícím týmem dívek s dravým názvem Šelmy Hradec Králové. Skvělé zázemí pro holky a jejich trenéry bylo připraveno v hotelu Vintíř v centru města, odkud se chodilo trénovat na blízké fotbalové hřiště.

  Kromě intenzivních dvoufázových tréninků (dopolední a odpolední trénink), bylo důležitou součástí tohoto soustředění také tmelení jednotlivých týmů, kdy děvčata měla jedinečnou příležitost vzájemně se lépe poznat jak při hře, tak ve volném čase, což je v kolektivních sportech velice důležitá deviza. Děvčata ze Sedlčan měla navíc jedinečnou možnost poznat lépe také hráčky z jiného klubu, což pomohlo oběma stranám ke zdokonalení hry. Trenéři neponechali nic náhodě a večer se vždy všichni sešli také u videa, kde se detailněji rozebíraly záběry pořízené přes den během samotných tréninků.

  Jeden den z týdenního soustředění na Šumavě byl odpočinkový a všichni účastníci se vydali na výlet na hrad Kašperk, kde si společně vychutnali krásný výhled po okolní krajině. Soustředění se neobešlo bez drobných zranění, které k tomuto sportu také patří, nicméně se nejednalo o nic vážného a všechny holky se po návratu domů již netrpělivě těšily na své první mistrovské zápasy ve svých soutěžích.

  Týden po soustředění absolvovaly hráčky RC Sedlčany svůj první turnaj sedmičkového ragby v 1. sérii žen, kterým se odstartovala sezona 2016/2017 ve druhé nejvyšší soutěži žen. Na rozdíl od jiných sportů ragbistkám startuje sezona na podzim a končí další rok v létě. Celkem se v této soutěži představí 6 ženských týmů z různých částí republiky. Kromě děvčat ze Sedlčan, které mají již zažitou přezdívku Krasoňky, se diváci mohou těšit také na dva pražské týmy a to RC Tatru Smíchov B a RC Petrovice B, dalšími týmy jsou pak hráčky RC Přelouč, RC Dragon Brno a RC České Budějovice.

  První turnaj se tedy konal dne 3. září v Českých Budějovicích, jejichž hráčky postoupily právě do 1. série. Sedlčanské hráčky do turnaje nastoupily pouze v šesti a to kvůli velké marodce v týmu. Tento fakt se samozřejmě projevil na celkové hře a hned první zápas proti RC Tatře Smíchov B neměly hráčky Sedlčan moc šancí a prohráli celkem jednoznačně 0:24. Ve skupině pak narazily Sedlčany ještě na RC Dragon Brno a i přes počáteční vedení bylo pro hráčky Sedlčan nakonec nad jejich síly soupeřky z Jihomoravské metropole více potrápit a také v tomto zápase turnaje nakonec prohráli 10:26. Alespoň v zápase o konečné 5. místo v turnaji se Krasoňky blýskly vítězstvím nad hráčkami RC Přelouč, kterou celkem jednoznačně porazily 20:0.

  Úvod do další sezony je nabitý, týden po turnaji v Českých Budějovicích jely dívky ze Sedlčan hájit svoje výsostné černo-zelené barvy na hřiště RC Přelouč, kde se dne 10. září konal další turnaj v sedmičkovém ragby žen. Sedlčany si tentokrát na nedostatek hráček rozhodně stěžovat nemohly, dresy jich obléklo dost na to, že si trenér Krasoněk Lukáš Hrma mohl dovolit i střídání hráček.

  Turnaj nezačal pro Sedlčany vůbec dobře. Hráčky Tatranského béčka ze Smíchova přijeli tentokrát na turnaj do Přelouče se šesti hráčkami do pole, s čímž má zkušenosti snad každý tým. Trenér Sedlčan se zachoval v duchu fair play, který je v ragby velmi důležitým prvkem a do zápasu proti ženám z Tatry poslal také „jen“ šest hráček Krasoněk, ačkoliv druhý tým může hrát v plné sestavě. Ve hře šest na šest se hráčky Tatry ukázaly jako mnohem lepší celek a konečný stav tomu také odpovídal, Sedlčany prohráli jednoznačně 0:39. Druhý zápas ve skupině se konal několik málo minut po prohře s Tatrou, tentokrát s týmem RC České Budějovice. Trenér Lukáš Hrma i jeho asistent Robert Trefný měly jen chvíli na to rozebrat s hráčkami jejich chyby na hřišti a „nabudit“ je k lepšímu výkonu do dalšího zápasu. Děvčata si jejich poznámky vzala k srdci, a ač několik málo okamžiků po vysoké prohře s Tatrou, dokázaly se holky v parném dni vyhecovat k lepšímu výkonu a proti Budějovicím hráli již významně lépe a v plné sestavě. O to víc všechny mrzela i další konečná prohra, kdy hráčky Budějovic ve druhé půli dvakrát utekly Krasoňkám středem hřiště, položily pětky a i díky tomu zápas nakonec skončil 24:10 pro RC České Budějovice.

 

Celý turnaj v Přelouči nakonec Sedlčanům nepřinesl žádný bodový zisk do tabulky. V zápase o konečné 5. místo se již Krasoňky nedokázaly vybičovat k tak dobrému výkonu jako proti Budějovicím a také závěrečný zápas s RC Dragonem Brno skončil výsledkem 29:10 pro tým Brna a konečným šestým, tedy posledním místem pro RC Sedlčany.

  Trenér Sedlčanských dívek Lukáš Hrma po turnaji v Přelouči uvedl, že se musí výrazně zlepšit celková úroveň hry, kdy se v této soutěži nemohou opakovat chyby, které jsme viděli v zápasech Sedlčanského týmu a vše se musí napravit poměrně rychle, v sobotu dne 17. září se totiž uskuteční další turnaj, který tentokráte zavítá k hráčkám RC Dragon Brno. Věříme, že Krasoňky se v tomto turnaji představí v plné síle a ukážou svým fanouškům i celému realizačnímu týmu svou odhodlanost, bojovnost a skvělý herní projev, který jim bezesporu nechybí, ale je vidět, že se celý tým musí ještě více sehrát. Úspěch se tedy dle trenéra Lukáše Hrmy jistě dostaví, k čemuž budeme držet palce.   

Karel Bárta

Comments